понеделник, 10 март 2014 г.

АКТУАЛНО ПО ТЕМАТА ПАЗАРНА ВОЙНА




Ако конфликтът между Изтока и Запада беше решен с война, в която се използва целият боен арсенал на световните сили, обхватът й щеше да е драстичен и напълно необратим, в това число и унищожение на човешката цивилизация.
 
 
Западния свят спечели битката си срещу Изтока чрез атакуване на пазарите и икономиките и продължва да я води, като подчинява отделни страни и населението им. С глобализацията на света, същите битки се разиграват и между отделните компании. Силна държава означава мощна икономика, т.е. природни ресурси и човешки потенциал, това предполага силна армия, със силна армия лесно се води успешна дипломация, така всеки може да печели войни без бой. Но обречени ли са останалите, които имат ограничени ресурси!?
 
 
Как Съветска Русия, страната с най-мощната армия и неизчерпаеми ресурси изгуби битката за световно господство? Западните страни и най-вече САЩ въвличаха Съветите в надпревара във въоръжаването, освен това Съветския съюз водеше безсмислени локални конфликти и подпомагаше безрезервно антиамерикански режими. Разходите за всичко това и помощта към сателитните на СССР държави изтощаваше самата Русия и тя губеше ресурси и доверието на собственния си народ, ставаше все по-уязвима. Решавайки глобални проблеми Русия не инвестира в собствената си икономика и изостана. Русия изгуби статегическите си приоритети и тръгна по инерция и докато имаше работеща икономика имаше и инерция. С идването на т. нар. „демокрация” катастрофата беше пълна, това беше победата на Запада. Двадесет години по-късно виждаме смяна на ролите Русия вече е организирана страна и прилага същата стратегия спрямо САЩ и задъхващият се от проблеми Европейски съюз. Сега САЩ е в ролята на Световен полицай, наречен „миротворец” и „благодетел” и резултата се усеща, за по-малко от 20 години затъна във финансова и икономическа криза.


*****
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар